• Mali ekonomiści. Po co wymyślono pieniądze?

• W listopadzie rozpoczęliśmy projekt "Mali Ekonomiści: Po co wymyślono pieniądze?" pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Naszym celem jest nie tylko poszerzanie wiedzy naszych uczniów na temat ekonomii, ale także rozwijanie ich świadomości konsumenckiej oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań w zakresie zakupów. Na naszych pierwszych zajęciach, skoncentrowaliśmy się na temacie "Co mówią nam produkty w sklepie?". Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie informacje można wyczytać z opakowań produktów spożywczych oraz jakie znaczenie mają różne oznaczenia i certyfikaty. Podkreślamy, że umiejętność odczytywania tych symboli jest jak znajomość dodatkowego języka, który pozwala nam podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe.

Podczas zajęć, dzieci miały okazję obejrzeć mini wykład prowadzony przez ekspertkę, która wyjaśniła, jak produkty są rozmieszczone na półkach w sklepie i jak to wpływa na nasze wybory konsumenckie. W następnych aktywnościach, uczniowie samodzielnie "tropili" różne symbole na opakowaniach i przyporządkowywali je do odpowiednich opisów. Wykorzystali zdobytą wiedzę, aby dokonywać świadomych wyborów, kierując się zarówno dbałością o zdrowie, jak i o środowisko.

Zakończyliśmy lekcję dyskusją na temat odpowiedzialnych zakupów, zachęcając naszych uczniów do podejmowania świadomych decyzji konsumenckich, które mogą mieć pozytywny wpływ na ich życie oraz otaczający je świat.

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i czynny udział w zajęciach oraz nauczycielom za pomoc w realizacji.

Zapraszamy do krótkiej fotorelacji .

Beata Tomaszewska