• Czy, aby wyrosnąć roślina koniecznie potrzebuje ziemi?

• 15.04.2024 10:11
      • Na to oraz inne pytania mieli okazję odpowiedzieć sobie uczniowie kl. 2b i 2e podczas  projektu badawczego przeprowadzonego w świetlicy szkolnej.

W dniu 8 kwietnia uczniowie założyli w sali mini ogródek - wysiali rzeżuchę. Przez kolejnych pięć dni samodzielnie ją pielęgnowali, delikatnie zraszając oraz obserwowali, jak kiełkują nasiona i roślina rośnie. Dodatkowo dzieci prowadziły dziennik obserwacji, w którym starannie odnotowywały zmiany zachodzące w wyglądzie rośliny, wyniki wykonanych pomiarów wzrostu rzeżuchy oraz własne spostrzeżenia i wnioski.

• Celem projektu było sprawdzenie czego potrzebują rośliny do życia oraz rozwijanie u dzieci umiejętności wnikliwej obserwacji przyrody. Dzięki uprawie rzeżuchy uczniowie obserwowali zarówno rozwój rośliny, jak i wpływ warunków na jej dojrzewanie. Przekonali się, że niezbędne do życia dla roślin jest woda i światło. Jednocześnie dowiedzieli się, że pieprzyca siewna potocznie zwana rzeżuchą jest bardzo zdrowa i warto ją jeść przez cały rok.  Zawiera bowiem wiele witamin (C, B, E i K) oraz mikroelementów,  takich jak żelazo, magnez, wapń, fosfor i jod.

Uczniowie wspaniale wywiązali się ze swojego zadania, a uprawa rzeżuchy sprawiła im wiele satysfakcji. Efekty ich pracy można podziwiać w galerii. Zapraszamy do obejrzenia.

realizatorki projektu

Iwona Opalińska i Beata Tomaszewska