• Majówka Maślicka
          • Majówka Maślicka

          •  

            21 maja w niedzielę odbyła się  Majówka Maślicka. Jak co roku nauczyciele wraz z chłopcem z naszej szkoły i dziećmi z Przedszkola nr 8 pomagali urozmaicić publiczności czas podczas festynu maślickiego. Widownia mogła obejrzeć występ kuglarski p. P. Stępnia oraz Mikołaja z kl 2. Publiczność  z niedowierzaniem obserwowała zdolności chłopca, które nabył podczas zajęć dodatkowych w szkole, a śmieszny klown zabawiał publiczność, ale również  czarował i pokazywał niesamowite umiejętności żonglerskie.

            Kolejną rozrywką przygotowaną przez nauczycieli było malowanie twarzy najmłodszym. Największym powodzeniem cieszyły się kotki, pieski, tygryski, księżniczki… Chętni mogli również  spróbować swoich umiejętność w tworzeniu zwierzątek z balonów. Umiejętnościami swoimi dzielił się tutaj  p. Z. Wolski.

            Kolejka chętnych dzieci nie miała końca. Na szczęście małpek, piesków, kotków wystarczyło dla wszystkich chętnych J

            Dziękujemy nauczycielom: S. Grzybowskiej, M. Powstańskiej, B. Walskiej, Z. Wolskiemu, M. Kordus, P. Jaremczak, P. Stępniowi, I. Browarny za udział w Majówce i urozmaicenie najmłodszym tego dnia.

             B. Wożniak, S. Piątek

        •  Zakończenie roku akademickiego w Polskiej Akademii Dzieci
          • Zakończenie roku akademickiego w Polskiej Akademii Dzieci

          • „Cztery żywioły” to temat ostatniego w tej edycji spotkania Polskiej Akademii Dzieci w DSW. W piątek 19 maja od godz. 10:00 w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej blisko 300 dzieci wzięło udział w uroczystym zakończeniu 5. edycji edukacyjnego projektu organizowanego przez wrocławską uczelnię. W pierwszej części wykład poprowadziła 12-letnia Iga Frątczak, która opowiedziała dzieciom o jednym z żywiołów jakim jest woda. Podzieliła się wiedzą o ilości wody w organizmie człowieka, wyjaśniła czym jest batyskaf i gdzie we Wrocławiu można go zobaczyć, wprowadziła rówieśników w świat morskich latarni, ale też podpowiedziała jak i gdzie zdobywać blizy, aby zostać miłośnikiem latarni morskich. W swoim wystąpieniu zawarła również praktyczne informacje o tym ile wody dziennie powinniśmy spożywać i skąd się bierze pragnienie u człowieka. W drugiej części o prawach fizyki opowiedział dr Maciej Mulak z Politechniki Wrocławskiej. Całe spotkanie poprowadził 11-letni Janek Miszczak. Dzieci zobaczyły również specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Wszyscy mali studenci, którzy od stycznia regularnie uczęszczali na wykłady, odebrali imienne certyfikaty udziału w projekcie. W związku z Międzynarodowym Dniem Dobrych uczynków mali studenci przekazali również własne książki dla dzieci znajdujących się w szpitalach w ramach akcji „Zaczytani”, a także przekazali zbierane przez całą edycję nakrętki na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. W Centrum Konferencyjnym DSW oraz na terenach zielonych zorganizowane zostały strefy kreatywne wg określonych żywiołów. W wodny świat eksperymentami wprowadził dzieci Hydropolis. W strefie ognia pojawią się strażacy. W strefie ziemi zorganizowane zostały warsztaty Land Art., powstał zielony ogród w budynku oraz przestrzeń małego ogrodnika, gdzie najmłodsi  mogli posadzić samodzielnie rośliny. W strefie powierza mali studenci uczyli  się robić ogromne bańki mydlane, próbowali stać się pilotem drona oraz przyjrzeli się konstrukcji paralotni.

            Gratulujemy wszystkim naszym uczniom pomyślnego zakończenia pierwszego w ich życiu roku akademickiego !

             

            galeria

            Alicja Śledzińska

            Sylwia Piątek

        • DRZEWO GENEALOGICZNE PIASTÓW ŚLĄSKICH
          • DRZEWO GENEALOGICZNE PIASTÓW ŚLĄSKICH

          • Zapraszamy do poznawania historii Piastów Śląskich - Patronów naszej szkoły. W holu na pierwszym piętrze powstało najnowsze malowidło ścienne autorstwa naszych utalentowanych nauczycieli.To nie pierwsze piękne zmiany wizerunku naszej szkoły.  Zobaczcie inne obrazy.

            Dziękujemy p. Jolancie Nowak, Sylwii Grzybowskiej, Bernadecie Walskiej, Elżbiecie Milczarskiej, Joannie Sikorskiej, Dominikowi Sawinie, Dorocie Mizerackiej.

                                                                                                                                                                Jolanta Popiołek

        • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • 22.04.2017 roku w Szkole Podstawowej nr 19 odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Anglo i Niemieckojęzycznej Literatury Dziecięcej. Po raz pierwszy wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły - Zuzanna Szlósarczyk z klasy 4c. Zuzia wspaniale wyrecytowała wiersz po angielsku - "Pimple Problem" autorstwa Kenna Nesbitta. Pierwszego miejsca nie było, ale "pierwsze koty za płoty" tak :-) Gratuluję chęci, odwagi i wspaniałego przygotowania.
             
             
             
            Agnieszka Świerczyńska
          • "WELCOME TO OUR ENGLISH WORLD - znany świat na wyciągnięcie ręki"

          • Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu naszej szkoły. Bardzo dziękuję naszym WSPANIAŁYM i UTALENTOWANYM uczniom klas czwartych i piątych za tak wiele pięknych prac. Ich ilość i jakość przerosła nasze oczekiwania. Jesteście prawdziwymi ARTYSTAMI!!!
             
            Dziękuję także Pani Magdalenie Powstańskiej za pomoc przy organizacji wystawy.
             
            Agnieszka Świerczyńska
        • NASI UCZNIOWIE W   DOLNOŚLĄSKIEJ SZKOLE WYŻSZEJ – kolejne spotkanie
          • NASI UCZNIOWIE W DOLNOŚLĄSKIEJ SZKOLE WYŻSZEJ – kolejne spotkanie

          • Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. Jej organizatorem we Wrocławiu jest Dolnośląska Szkoła Wyższa. Celem projektu jest rozbudzanie w młodych odbiorcach ciekawości świata, chęci do realizowania własnych pomysłów oraz projektowania eksperymentów. Uczestnikami wydarzenia są dzieci w wieku od 6. do 12. lat. W bieżącej edycji do grona studentów Polskiej Akademii Dzieci należą również uczniowie naszej szkoły. 

            W piątek 28 kwietnia o godz. 11:00 300 małych studentów wzięło udział w przedostatnim w tym roku akademickim spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Tematem kwietniowego spotkania był sport i 10. Światowe Igrzyska The World Games 2017. Swoim rówieśnikom opowiadał o nich  11-letni Jaś Miszczak. Gościem specjalnym Akademii był tym razem wielokrotny mistrz Polski i Europy z 1989 roku w judo, olimpijczyk Rafał Kubacki, który wystąpił również w filmie Jerzego Kawalerowicza „ Quo vadis ” w roli Ursusa. Młodzi studenci z zaciekawieniem obejrzeli  również specjalny pokaz akrobatyczny uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie.

            Mali studenci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie w maju .

             

            galeria zdjęć

             

            Alicja Śledzińska

            Sylwia Piątek

        • Koncert Eko
          • Koncert Eko

          • 28 kwietnia, w związku ze Światowym Dniem Ziemi, odbył się w naszej szkole Przegląd Piosenki Ekologicznej. Dzieciaki z różnych grup świetlicowych pięknie przygotowały się do występu i zaprezentowały nam różne piosenki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. 

            Usłyszeliśmy następujące utwory:
            - klasa 2i - „Świat bez wody”
            - klasy 2e i 2g - „Czyste niebo”
            - klasy 1a, 1c i 1d - „Ziemia to wyspa zielona”
            - klasy 2h i 3c - „Kochajmy ptaki”
            - klasy 1b, 2c i 2d - „Moja planeta”
            - klasa 2b - „Pięknie żyć”
            - klasa 2f - „Pieski małe dwa”

            Uczennice z klasy 2i (Wiktoria N., Julia G., Julia Sz. oraz Matylda K.) zatańczyły w pierwszej części koncertu "Polkę", do której przygotowywały się same pod czujnym okiem koleżanki Wiktorii N.

            Serdecznie dziękujemy wychowawcom za wspaniałe przygotowanie uczniów, dzieciom za zaangażowanie, piękny śpiew i odwagę występu przed dużą publicznością oraz Helence z klasy 2h za poprowadzenie drugiej części koncertu.
                
            Zapraszamy do galerii.

            Marta Musialik
            Agnieszka Król - Bawoł

        • Rozstrzygnięciu III edycji  konkursu plastycznego  "Ekocuda z Odpadów"
          • Rozstrzygnięciu III edycji konkursu plastycznego "Ekocuda z Odpadów"

          • Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu III edycji  konkursu plastycznego  "Ekocuda z Odpadów". W tym roku zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zabawki lub gry z wykorzystaniem materiałów recyklingowych.

            Ponieważ na konkurs nadesłano wiele przepięknych, bardzo interesujących i pomysłowych  prac, Komisja Konkursowa miała wyjątkowo trudne zadanie. Każdy z członków komisji musiał przyznać typowanym pracom punkty według ustalonego kryterium. Podsumowane punkty dały ostatecznie wyniki konkursu.

            W kategorii klas młodszych

            I miejsce:    Franciszek I.   SP nr 40

            II miejsce:   Hanna C.         SP nr 95

            III miejsce:  Jakub M.         SP nr 40

            Wyróżnienia przyznano:

            Dominice L.  SP nr 28, Annie M. SP nr 76, Hani B. SP nr 26, Bartłomiejowi O. SP nr 78, Mikołajowi K. SP nr 95.

            W kategorii klas starszych

            I miejsce:   Joanna D.     SP nr 1

            II miejsce:  Kacper B.      SP nr 85  

            II miejsce:  Jakub D.        SP nr 85

            III miejsce: Maja S.         SP nr 26 

            III miejsce: Maja Sz.       SP nr 108     

            Wyróżnienia przyznano:

            Milenie K. SP nr 85

            Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.

            Prace konkursowe można podziwiać w siedzibie organizatora. Wystawa budzi duże zainteresowanie wśród oglądających ją dzieci i rodziców.

            Organizatorzy konkursu:  Sylwia Grzybowska i Agnieszka Szerląg

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Obchody Dnia Ziemi w SP26
          • Obchody Dnia Ziemi w SP26

          • Dzień Ziemi, który wypada w kalendarzu w sobotę, 22 kwietnia, to coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologicznych zachowań w społeczeństwie. Na co dzień niestety zapominamy, jak ważna jest dla nas Ziemia. To nasz  dom, o który trzeba dbać, by nie uległ zniszczeniu przez działania ludzi i niedostrzeganie zagrożeń. Każdego dnia wyrzucamy tony śmieci, produkujemy mnóstwo spalin i wycinamy setki drzew, które są nam niezbędne do życia. Dbajmy o naszą planetę wszyscy razem. To właśnie  działania ludzi - wycinanie lasów czy palenie w piecach śmieci wywołują trujący smog, który coraz bardziej nam zagraża. Musimy pamiętać, że drzewa i krzewy to nasze "zielone płuca"! Dbajmy wszyscy o przyrodę, która nas otacza i szanujmy dary natury.


            Wszyscy uczniowie klas młodszych aktywnie i z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do obchodów Dnia Ziemi. W dniu 21 oraz 24 kwietnia zaopatrzeni w rękawiczki i worki foliowe przystąpili do sprzątania terenów wokół szkoły, dając tym wyraz troski o najbliższe  środowisko naturalne i jednocześnie pokazując innym jak każdy z nas może coś zrobić dla dobra przyrody. Uczniowie bezbłędnie segregowali śmieci wrzucając je do worków odpowiedniego koloru i wykazując się przy tym dużą świadomością ekologiczną. 

            Dziękujemy wszystkim za wspaniały udział w akcji!


            Alicja Śledzińska 

            Galeria

        • Wizyta w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej
          • Wizyta w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej

          •    24 kwietnia 2017 roku grupa uczniów klas 5b i 6c, uczestniczących w projektach międzynarodowych, miała okazję zwiedzić prawdziwe naukowe laboratoria. Pan doktor inżynier Marcin Syperek zaprosił nas do Laboratorium Optycznej Spektroskopi Nanostruktur w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Pan doktor i jego współpracownicy wyjaśniali naszym uczniom czym zajmują się w laboratorium. Dzieci dowiedziały się co oznacza „skala nano” i gdzie znajduje praktyczne zastosowanie, poznały także zjawisko rozszczepiania światła. Naukowcy wyjaśnili w jaki sposób wykorzystują „kody kreskowe” uzyskiwane ze światła odbitego od atomów do badania własności materii i w jakich wynalazkach zastosowano światło. Pan doktor opowiadał o pracy laserów, m.in. o płytach  blue-ray stosowanych do nagrywania płyt. Uczniowie zrozumieli do czego w laboratorium stosuje się ciekły azot i hel. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się również o udziale naukowców z Politechniki Wrocławskiej w tworzeniu czujnika wykrywania metanu na Marsie, dzięki czemu naukowcy mają szansę sprawdzić, czy na Czerwonej Planecie istniało życie.

            Pan doktor Marcin Syperek opowiadał uczniom jak wygląda praca naukowca i przekonał dzieci, że badania i eksperymenty mogą być świetną zabawą, a jednocześnie pasjonującą pracą. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że naukowcy to prawdziwi ludzie, którzy żartują i czasem robią sobie psikusy, a jednocześnie tworzą niezwykle ciekawe wynalazki, które mogą zmienić nasze życie. Dostrzegli również znaczenie nowoczesnych technologii w prowadzeniu badań i eksperymentów.

            Mamy nadzieję, że wizyta w do Laboratorium Optycznej Spektroskopi Nanostruktur rozbudziła zainteresowania naszych uczniów nauką i badaniami naukowymi. Pamiętajcie: „naukowcy to dzieci, które nigdy nie dorastają”, bo jak nikt inny, mają niezwykłą okazję eksperymentować i weryfikować  swoje teorie, łącząc pracę zawodową z prawdziwą pasją.

               Bardzo dziękujemy Panu doktorowi inżynierowi Marcinowi Syperkowi za to wyjątkowe spotkanie. Mamy jednocześnie nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wizyta u naukowców z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej.

               Dziękujemy!

             

            Iwona Kowalik

        • 6b i 6c w Planetarium
          • 6b i 6c w Planetarium

          • Dnia 20 kwietnia klasy 6b i 6c wzięły udział w zajęciach we wrocławskim planetarium w ramach projektu Szkoła w mieście. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat naszego układu słonecznego, planet, gwiazd i kosmosu. Obejrzeli pokaz „Spacer po nocnym niebie” i próbowali pojąć skalę Układu Słonecznego, galaktyki i obserwowalnego wszechświata.


            A. Hajduk

        • Relacja z Dnia Ziemi “Bliżej natury”
          • Relacja z Dnia Ziemi “Bliżej natury”

          • Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.

            Organizatorzy – p. B. Walska, p. M. Kicman, p. A. Wdowiak, M. Ruka, P. Jaremczak i p. S. Piątek przygotowały z tej okazji wiele atrakcji i niespodzianek, a w obchody Dnia Ziemi włączyły się wszystkie klasy.
              
            Obchody rozpoczęły się od warsztatów ekologicznych pt. “Bioróżnorodność  w przyrodzie”. Podczas warsztatów kilkuosobowe delegacje z klas I-VI przygotowywały wybrany gatunek roślin i zwierząt z owoców i warzyw. Rywalizacja była duża a pomysłowość uczniów ogromna. Powstały: tygrysy, żyrafy, słonie, kapuściany zając i wiele innych zwierząt, oraz roślin. Spośród wszystkich pięknych prac komisja konkursowa wytypowała I, II, III miejsce w kategori klas młodszych i starszych, oraz dwa wyróżnienia:

            W kategorii klas młodszych:
            I miejsce klasa 2i
            II miejsce klasa 3c
            III miejsce klasa 2b i 2h

            wyróżnienie: 
            klasa 1c, 3a

            W kategorii klas starszych:
            I miejsce 4a
            II miejsce 5b
            III miejsce 5c

            wyróżnienie: 4e, 4d

            Serdecznie gratulujemy wspaniałych prac wszystkim uczestnikom warsztatów. Poniżej zamieszczone będą zdjęcia prac na których można podziwiać bioróżnorodność w przyrodzie.
            Następnie odbył się quiz o tematyce ekologicznej. Uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska, recyklingu oraz wiedzą na temat środowiska naturalnego.
            Tego typu akcje edukacyjne są świetnym ukoronowaniem wszystkich działań przyrodniczych i ekologicznych prowadzonych w szkole.

            B. Walska, S. Piątek

            Galeria

          • Eko Zabawka i Eko Gra

          • W zwiazku z wyborami wystawa i rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu plastycznego Eko Zabawka i Eko Gra zostają przeniesione na wtorek 25.04.2017r.

            Organizatorzy konkursu.

        • Wyniki konkursu na "Najpiękniejszą Pisankę"
          • Wyniki konkursu na "Najpiękniejszą Pisankę"

          • Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę cieszył się dużym zainteresowaniem. otrzymaliśmy wiele uroczych, kreatywnych, ciekawych prac, spośród których trudno było wybrać zwycięzców. Po długotrwałych naradach jury zostały wyłonione:
            I miejsce - Hanna K. kl.1a,
            II miejsce - Karolina W. kl. 2c
            III miejsce - Łucja Sz. kl.2h


            oraz wyróżnienia
            Kalina S. kl. 2d
            Zuzanna Dz. kl.2c
            Zofia Z. kl.1a
            Helena P. kl.2h


            Wszystkim wygranym i uczestnikom dziękujemy za dział i jednocześnie GRATULUJEMY!
            Po odbiór prac zapraszamy do s.117.

            A. Król - Bawoł, M. Ruka, K. Rozenek

            Galeria

        • Zbijak
          • Zbijak

          • Niedawno w naszej szkole odbyły się zawody w zbijaka klas 2. Uczniowie godnie reprezentowali swoje klasy i walczyli do końca pokazując tym samym ducha walki. Dzieci świetnie się bawiły oraz kibicowały innym klasom. Dziękujemy za pomoc panu Januszowi G., który sędziował wszystkie mecze oraz Panią wice dyrektor Barbarze W. oraz Jolancie P. za koordynowanie całej imprezy.


            Zapraszamy do galerii zdjęć.

            Organizatorki:
            Katarzyna Kawalec
            Agnieszka Dembińska

        • Frohe Ostern, czyli lekcja j. niemieckiego na wesoło!
          • Frohe Ostern, czyli lekcja j. niemieckiego na wesoło!

          • W zeszłym tygodniu w klasach 6 odbyła się lekcja  związana ze świętami  wielkanocnymi. Uczniowie otrzymali  instrukcję  w języku niemieckim do wykonania  zabawnych rzeżuchowych główek.  Po tygodniu czasu prezentujemy efekty  naszej pracy i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych- Frohe Ostern!!!

            Malwina Kordus