• Zajęcia w Planetarium

• 03.05.2017 18:14
      • Spacer po nocnym niebie
      • 30 marca uczniowie klasy 4e uczestniczyli w zajęciach w Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia dotyczyły obiektów, które można dostrzec gołym okiem lub poprzez specjalistyczne urządzenia (lornetki, teleskopy i sondy) na nocnym niebie. Dzieci powtórzyły wiedzę o Układzie Słonecznym i dowiedziały się dlaczego obiekty na niebie nazywamy "ciałami niebieskimi". Uczniowie poznali gwiazdozbiory i  pochodzenie ich nazw. Zobaczyły mapę nieba. Następnie obejrzały interesujący film prezentujący wygląd nocnego nieba na północnej półkuli. Dzięki niemu łatwiej odnajdą na niebie Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Oriona i gwiazdozbiory wokół nieba czy Perseidy. Uczniowie dowiedzieli się, że widzimy pozorny ruch gwiazd i możemy zawsze odnaleźć jeden stały obiekt - Gwiazdę Polarną, dzięki któremu możemy w nocy określić kierunki świata. Mamy nadzieję, że rozwinęliśmy zainteresowania dzieci astronomią.

Iwona Kowalik