• Lekcja na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej

      • 04.10.2015 13:56
      • Interdyscyplinarne zajęcia klasy 6a na Starym Cmentarzu Żydowskim
      •    2 października klasa 6a uczestniczyła w lekcji muzealnej na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej. Podczas lekcji dzieci poznały nie tylko historię cmentarza, ale również historię Wrocławia. Poznały również wiele faktów dotyczących noblistów i innych znanych postaci związanych z naszym miastem. Miały okazję przekonać się, jak wielki wpływ na rozwój miasta miała społeczność żydowska.

           Cmentarz został założony w 1856 roku (w tym roku dokonano pierwszego pochówku). Ostatni pogrzeb odbył się w 1942 roku.  W 1988 roku nekropolia został udostępniony do zwiedzania jako Muzeum Architektury Cmentarnej, a od 1991 jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  Na cmentarzu znajduje się ok. 12 tysięcy nagrobków, z których zidentyfikowano dotąd około 5 tysięcy. Identyfikacja jest potrzebna w związku z ogromnymi zniszczeniami głównie z czasów II wojny światowej, gdy cmentarz był miejscem walk w czasie oblężenia Wrocławia.  Ślady po kulach widoczne są na wielu nagrobkach.

           Nekropolia, mająca formę parku, zajmuje obszar ok. 4,6 hektara.

           Podczas lekcji dzieci poznały różne formy architektury cmentarnej, zarówno typowo żydowskiej, jak i świeckiej w związku z asymilacją z ludnością społeczności żydowskiej z narodem niemieckim w mocno zeuropeizowanym Wrocławiu  w XIX wieku. Dlatego pomniki nagrobne były stylizowane na niemal wszystkie wcześniejsze style architektoniczne od starożytności aż po klasycyzm. Późniejsze nagrobki reprezentują również secesję czy modernizm. Uczniowie oglądali także monumentalne formy nagrobków, m.in. bardzo zamożnej rodziny Schottländerów. Poznali także znaczenie symboli występujących na nagrobkach.

          Pani przewodniczka, prezentując nam nagrobki, opowiadała o znanych postaciach historycznych, takich jak: Ferdinand Lassall (wybitny polityk), Ferdinand Cohn (botanik i mikrobiolog, wspólnie z Robertem Kochem prowadził badania nad wąglikiem i szczepionką przeciw gruźlicy), Herman Cohn (wybitny lekarz i profesor okulistyki, operował m.in. córkę Franciszka Liszta), Auguste Stein (matka Edyty Stein, katolickiej świętej zamordowanej w Oświęcimiu), Heinrich Graetz (wybitny historyk, autor pierwszej historii Żydów od czasów biblijnych do XIX wieku), Fritz Haber (chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, twórca i producent nawozów azotowych, pomysłodawca zastosowania gazów bojowych na polu bitwy m.in. pod Ypres, współtwórca cyklonu B), Max Born (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki).

           Zajęcia były bardzo interesującą lekcją historii, sztuki i religii. Była to szansa na poznaniu skomplikowanej historii naszej „małej Ojczyzny”.

        Click to play this Smilebox slideshow
         
         

         

        Iwona Kowalik

      • Wróć do listy artykułów