• Projekt edukacyjny UNICEF

• 08.01.2018 08:16
      • Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę
      • Nasza szkoła rozpoczęła projekt edukacyjny ”Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” opracowany i przygotowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF. Jego celem jest pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i kocy dla dzieci z Syrii. Pierwszy etap projektu już zrealizowaliśmy. Uczniowie klas siódmych oraz oddziałów gimnazjalnych obejrzały prezentację multimedialną oraz krótkie filmiki pokazujące sytuację dzieci w Syrii-kraju, gdzie od kilku lat trwa konflikt zbrojny. Wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób wojna wpływa na dzieci, z jakimi problemami muszą się zmierzyć, co jest dla nich największym wyzwaniem, jak wygląda ich codzienne życie, czy mogą się uczyć i jak można im pomóc? Następnie uczniowie w grupach opracowali piramidę potrzeb materialnych i niematerialnych najmniejszych mieszkańców Syrii. Lista była długa- uczniowie wymienili m.in.: poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, wyżywienie, dostęp do wody pitnej, mieszkanie, ubranie, opiekę medyczną, możliwość edukacji. Wspólne rozważania zakończyliśmy refleksją o naszych możliwościach i potrzebach oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym. Drugi etap projektu zrealizujemy po powrocie z ferii, wówczas zorganizujemy w szkole zbiórkę środków finansowych, które przekażemy na rzecz potrzebujących dzieci w Syrii.

Malwina Kordus