• 01.12.2019 20:30
      • 20 listopada to niezwykle ważny dzień. Tego dnia wszyscy skierowaliśmy swoją uwagę na dzieci i na wspieranie ich w kwestii respektowania praw jakie im przysługują. Dzień niezwykle szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka, w tym roku świętowaliśmy 30. rocznicę.

• Z tej okazji zaplanowano wydarzenie, na którym wyświetlono prezentację multimedialną. Miała na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu, które zapisano w Konwencji Praw Dziecka. Została uchwalona dokładnie 30 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka. Patrząc na to jaki mieliśmy wkład w tą inicjatywę jako kraj, podczas wystąpienia nie zabrakło również informacji o Januszu Korczaku, którego nazywamy Ojcem wszystkich dzieci. Podczas prezentacji nasi uczniowie mogli usystematyzować zdobytą wiedzę, biorąc udział w quizie. Podsumowując nasze działania Na ZNAK DZIECIĘCEJ SIŁY uczniowie połączyli papierowe łańcuchy pomysłów. Przygotowywaliśmy je wspólnie podczas zajęć świetlicowych, dzieci wypisały na nich swoje prawa i obowiązki. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o Prawach Dziecka. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły dołączyli do swej garderoby kolor niebieski na znak wparcia dla wszystkich dzieci na całym świecie. Serdecznie dziękujemy!

Organizator:
        Karolina Rusnarczyk