• "Oczyma wyobraźni - życie osoby niewidomej i praca psa przewodnika" - warsztaty dla klas pierwszych

• 10.03.2019 21:42
      • Dnia 6 marca br. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprzez niezwykłe spotkanie z Panią Moniką Łojbą oraz jej psem przewodnikiem Brightem, dotyczącym niepełnosprawności wzrokowej.

• Pani Monika, osoba niewidoma, opowiadała uczniom, w jaki sposób w obecnych czasach funkcjonują osoby niedowidzące, niewidome, na jakie trudności napotykają w codziennym życiu, jaką rolę spełnia pies przewodnik. Zaprezentowała wiele ciekawych i nieznanych wcześniej dzieciom rekwizytów, służących osobom niewidomym, a także wytłumaczyła, jak one działają, np. książki dla osób niewidomych, alfabet Braill’a, tabliczka i dłutko służące do pisania, zegarek z możliwością nagrywania informacji, brzęczące piłki, termometr, krokomierz dostosowany do użytku dla osób niewidomych oraz wiele innych interesujących przedmiotów. Uczniowie sami mogli się przekonać, chodząc po sali z zawiązanymi oczami i trzymając laskę osoby niewidomej, jak trudno jest poruszać się w ten sposób. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały zaproszonemu gościowi pytania na nurtujące ich sprawy dotyczące tematu spotkania. Te warsztaty uzmysłowiły im również, jak ważna jest codzienna pomoc, dostrzeganie takich ludzi oraz ich problemów. Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć dla dzieci i życzymy Pani Monice wielu sukcesów!

Marta Lushchay