• Pisanki, Kraszanki, Jajka Malowane

• 19.03.2018 22:12
      • Uczniowie klasy Ib i Id uczestniczyli w zajęciach muzealnych na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

• Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali tradycje i zwyczaje wielkanocne, zwiedzili wystawę, a następnie samodzielnie przyozdobili pisanki. Na wernisażu można było zobaczyć pisanki zdobione na wiele różnych sposobów. Zrobione technikami rytowniczymi, pisanki batikowe czy aplikacyjne. Na pisankach - poza świątecznymi wzorami – widoczne były także liczne motywy, które z wielkanocną tematyką nie mają nic wspólnego. W muzeum można było obejrzeć też tradycyjne palmy plecione z suszonych, barwionych kwiatów i traw, gliniane baranki, drewniane ptaszki, kolorowe, bibułowe kwiaty i inne świąteczne dekoracje.

Joanna Petri i Magdalena Zielińska