• Dialog międzykulturowy, czyli – trochę geografii na etyce
      • Dialog międzykulturowy, czyli – trochę geografii na etyce

      • 16.03.2018 17:28
      • Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej multikulturowy. Tym samym może to generować zmiany zarówno na rynku pracy, jak i w edukacji. Zewsząd otaczają nas reformy. Różne dziedziny wiedzy się wzajemnie przenikają i przeplatają. Wskazane jest, aby w miarę szybko przyswajać wiedzę z różnych dziedzin i być kreatywnym. Tak dzieje się obecnie i w edukacji, i na rynku pracy.
         
      • Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom staramy się łączyć różne dziedziny nauki, poszerzać swe horyzonty myślowe i rozbudzać głód wiedzy oraz ciekawość do poznawania świata czy człowieka.

        Na jednym z ostatnich zajęć z etyki, zastanawialiśmy się czym jest dialog międzykulturowy. Dzieci (etyka, gr. III, kl. I – III) podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i zauważyły, że obywatele różnych krajów mogą różnić się między sobą, np. kolorem skóry, religią, poglądami, wartościami, językiem, którym się posługują itp., itd. Mogą też mieć swoje ulubione, charakterystyczne dla danego państwa potrawy. Podopieczni w czasie rozmowy naprowadzającej doszli do wniosku, że każdemu człowiekowi należy się szacunek (bez względu na to z jakiego kraju pochodzi).

        Te zajęcia z etyki łączyły przyjemne z pożytecznym, ponieważ pokazywały jak ważna jest tolerancja i otwartość na drugą osobę, tym bardziej dlatego, że dzisiejszy świat staje się coraz bardziej wielokulturowy. Ważne jest zrozumienie i uświadomienie, że różnice mogą nas rozwijać oraz wzbogacać, a nie ograniczać.

        Nasi najmłodsi zapoznali się też z dużymi kolorowymi mapami świata i atlasami geograficznymi, co pozwoli im przygotować się do dalszego kształcenia, np. z geografii.

        Warto by tu dodać, że tę grupę z etyki tworzą nie tylko polskie dzieci, ale także dziewczynka i chłopiec z innego kraju, dlatego – tym bardziej można by tu wprowadzać taką tematykę, która pozwoli na rozwój otwartości, na poznawanie innych narodów, ich języka i kultury.

        Anna Skiba

        Galeria

      • Wróć do listy artykułów