• Spotkanie z założycielami grupy projektowej SPACE IS MORE

• 14.02.2017 15:42
      • Wykład młodych naukowców z Politechniki Wrocławskiej - inż. Leszka Orzechowskiego i inż. Szymona Grysia
      • 9 lutego 2017 roku gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości - młodych naukowców, inżynierów z Politechniki Wrocławskiej - pana Leszka Orzechowskiego i pana Szymona Grysia. Panowie są założycielami grupy projektowej SPACE IS MORE, finalistami wielu międzynarodowych konkursów, organizowanych m.in. przez NASA, związanych z naukami kosmicznymi, m.in. Gemini Mars, Inspiration Mars, International Mars Student Design Contest. Naszym uczniom opowiedzieli o tym, czy to możliwe, aby ludzie mieszkali poza Ziemią i o architekturze kosmicznej.

Od kilkunastu lat naukowcy i przemysł kosmiczny pracują nad różnymi rozwiązaniami, które pozwolą  jak najlepiej zbadać Marsa, który może w przyszłości stać się nowym domem dla ludzi w związku z tym, że istnieje tam woda, a warunki na jego powierzchni są w miarę korzystne dla człowieka.  Dlatego poszukuje się najlepszych projektów habitatów, czyli baz, w których ludzie mogliby mieszkać na Czerwonej Planecie. Panowie Leszek Orzechowski i Szymon Gryś są autorami takich projektów. Opowiedzieli o  tworzeniu habitatów na Marsie oraz Księżycu naszym szósto- i piątkoklasistom. Uczniowie dowiedzieli się jakie  niezwykłe rozwiązania proponują naukowcy z całego świata: nadmuchiwane lub lodowe habitaty, bazy budowane przez drukarki 3D z materiałów dostępnych na planecie itd. Niezwykły habitat marsjański, który jest zaprojektowany przez młodych naukowców z grupy SPACE IS MORE, powstał  w Polsce, niedaleko Tarnowa!  Dzieci obejrzały jego plany, poznały elementy i niezwykle ciekawe rozwiązania aranżacji wnętrza tego habitatu. Panowie opowiedzieli także o sposobie doboru załogi marsjańskiej bazy i odpowiadali na pytania uczniów.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy poznać niezwykłe osiągnięcia młodych polskich naukowców i życzymy Im powodzenia w realizacji kolejnych projektów i konkursach:)

Iwona Kowalik