• Połączenie radiowe z astronautą przebywającym w kosmosie

• 28.11.2016 19:44
      • Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu
      • W piątek, 25 listopada 2016 roku, reprezentacja uczniów naszej szkoły z klas szóstych i piątych uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu, na które zostaliśmy zaproszeni przez Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Tego dnia w liceum odbyła się uroczysta gala finału programu ARISS, prowadzonego przez międzynarodowe środowisko krótkofalarskie (radioamatorskie) w porozumieniu z Agencjami Kosmicznymi (NASA, ESA, CESA, RSA, JAXA). Skrót ARISS oznacza Amateur Radio on International Space Station (sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Głównym celem projektu jest nawiązanie łączności radiowej pomiędzy szkołą a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas gali zaprezentowano przebieg realizowanych aktywności, w tym tych, w których mogli uczestniczyć także uczniowie naszej szkoły, jak choćby warsztaty w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Uczestnicy uroczystego mieli również okazję lepiej poznać Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Najważniejszym punktem programu było połączenie radiowe z amerykańskim astronautą Robertem Shanem Kimbrough, który przebywa w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 21 października. Aby połączenie doszło do skutku musiało zaangażować się wielu ludzi: sztab krótkofalowców z Polskiego Związku Krótkofalowców oraz  moderatorzy zza granicy. Nie da się opisać radości wszystkich zgromadzonych, gdy udało się nawiązać połączenie z astronautą i licealiści zaczęli zadawać przygotowane pytania. Słyszeliśmy odpowiedzi astronauty przebywającego ponad Ziemią!!! Możliwości nowoczesnych technologii są niezwykłe!

Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy zrozumieli pytania i odpowiedzi, więc po zakończeniu połączenia przetłumaczyli je na język polski.

Podczas uroczystości wręczono nagrody w konkursie „Kapsuły ludzkości”. Nagrodę za II miejsce otrzymały trzy uczennice z naszej szkoły: Julia Tomaszewska, Weronika Cieplik i Gabriela Lis z klasy 6b.

Na zakończenie obejrzeliśmy piękny film Adama Ustynowicza „Chopin the Space Concert”, który pozwolił nam docenić piękno naszej planety i zarazem lepiej poznać życie astronautów w kosmosie.

Pan Ustynowicz po projekcji filmu zadał zgromadzonym uczniom pytanie „Kto chciałby zostać astronautą?”. Niemal wszyscy nasi uczniowie podnieśli ręce do góry! Czyżbyśmy mieli przyjemność kształcić przyszłych astronautów?

Organizatorom tego niezwykłego wydarzenia gratulujemy i dziękujemy:)

Poniżej film prezentujący połączenie z ISS, który przygotowało Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące:

Iwona Kowalik