• Spotkanie z pułkownikiem Hieronimem Kowalskim

• 25.11.2016 18:59
      • Szóstoklasiści dowiedzieli się jak można zostać pilotem. Realizacja projektu SKY IS THE LIMIT.
      • 24 listopada 2016 roku nasi szóstoklasiści mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z pułkownikiem Hieronimem Kowalskim. Naszych gości, tj. Pana Pułkownika oraz Pana Adama Biska, właściciela Hotelu Kosmonauty, któremu zawdzięczamy to spotkanie, przywitała Pani Dyrektor Izabela Wojtycka.

Pan pułkownik Kowalski opowiedział naszym uczniom o tym, jak stracił rodzinę i jak w wieku 7 lat podczas II wojny światowej przenosił meldunki partyzantom Batalionów Chłopskich. Dzieci poznały historię małego Hieronima, który przyjął pseudonim „Franek” i uratowany przez radzieckiego żołnierza trafił do polskiego 6 Batalionu Saperów. Z saperami, formalnie wcielony do wojska polskiego, dotarł do Berlina. Podczas walk o Berlin, w uznaniu zasług (jako łącznik dostarczał meldunki do będących pod ostrzałem oddziałów), w wieku 12 lat, otrzymał stopień kaprala.

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób pan Hieronim Kowalski został lotnikiem. Pan Pułkownik opowiedział o lotach szybowcowych i o lataniu na myśliwcach MIG. Pomógł zrozumieć uczniom, czym różni się latanie na tych dwóch typach samolotów. Pan Kowalski wyjaśnił, jakie warunki musi spełniać osoba, która chce zostać pilotem, przy czym zwrócił uwagę dzieci na dbanie o własną sprawność fizyczną. Pan Pułkownik codziennie ćwiczy, dzięki czemu w wieku 83 lat nadal pilotuje samoloty sportowe.

Pan Hieronim Kowalski odpowiadał następnie na pytania uczniów i nauczycieli.

Bardzo dziękujemy za to niezwykle ciekawe spotkanie Panu Pułkownikowi oraz Panu Adamowi Biskowi. Była to dla naszych uczniów zarówno lekcja historii, jak i zajęcia, dzięki którym dzieci dowiedziały się więcej o lataniu.

Iwona Kowalik