• Warsztaty astrofizyczne w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego

      • 07.11.2016 19:16
      • Jak astronomowie badają kosmos?
      • Rozpoczęliśmy realizację projektu SKY IS THE LIMIT.  W jego ramach nawiązaliśmy m.in. współpracę z Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, które zaprosiło nas na bardzo ciekawe zajęcia.

        W sobotę, 5 listopada 2016 roku, grupa uczniów z klas szóstych uczestniczyła w warsztatach astrofizycznych w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Uczniowie mieli możliwość poznać znajdujący się tam jeden z kilku identycznych i największych na świecie koronografów o średnicy obiektywu 53 cm. Instrument ten wykorzystywany jest przez astronomów z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego do badań protuberancji i rozbłysków słonecznych. Uczestnicy poznali także nocny teleskop Zeissa o ogniskowej 7,5 metra, który także prowadzi stałą i w pełni naukową działalność naukową, pozwalając na obserwację gwiazd z bardzo dużą dokładnością.

        Uczniowie uczestniczyli w wykładach astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego: profesora Pawła Rudawego, doktora Zbigniewa Kołaczkowskiego i  doktor Mileny Ratajczak. Dowiedzieli się czym jest Słońce, w jaki sposób badają je astronomowie i na czym polega praca astronoma w XXI wieku. Dzieci poznały zjawisko rozszczepienia światła i budowały własne spektroskopy, korzystając z tekturowych rolek, taśmy i siatki dyfrakcyjnej czy płyt CD. Uczniowie budowali także z panią Anną Bukiewicz-Szul z Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego  modele „rakiet kosmicznych”, do których dobierali różne rodzaje paliwa.

        Warsztaty trwały niemal cały dzień (wróciliśmy do Wrocławia ok. 21.00), ale były bardzo interesujące! Wiedzę, którą uczniowie zdobyli, wykorzystają m.in. na lekcjach przyrody. Bardzo dziękujemy Prywatnemu Salezjańskiemu Liceum Ogólnokształcącemu i pani Annie Bukiewicz- Szul za zaproszenie nas na to wyjątkowe wydarzenie.

        Część 1:

        Część 2:

        Iwona Kowalik

         

      • Wróć do listy artykułów