• Fotografujemy Ziemię z kosmosu!

• 23.01.2016 19:02
      • Kosmiczny projekt w SP26
      • Sally Ride  EarthKAM  (Knowledge Acquired by Middle school students) jest programem stworzonym przez NASA, aby umożliwić uczniom i nauczycielom ogladanie powierzchni Ziemi z unikalnej perspektywy kosmicznej przestrzeni. Jest to wydarzenie edukacyjne, w ramach którego uczniowie z różnych stron świata bezpłatnie uzyskują dostęp do sprzętu elektronicznego umieszczonego w kosmosie. Dzięki kolejnym projektowym misjom (zazwyczaj czterem w ciągu roku) mogą oni wykonywać z orbity fotografie wybranych punktów na powierzchni Ziemi. Uczniowskie zlecenia przekazywane są do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię. Uczestnicy misji mogą oglądać i analizować gotowe fotografie poprzez witrynę internetową projektu.

Projekt został zainicjowany przez dr Sally Ride  w 1995 roku i początkowo nosił nazwę  KidSat. W 1998 roku zmieniono jego nazwę na EarthKAM. Dr Sally Ride zmarła w 2012 roku. W 2013 roku NASA nazwała program jej imieniem.

Przez 4 dni, między 10 a 13 listopada, nasi uczniowie mogą wziąć udział w nowej misji programu EarthKAM.

Iwona Kowalik