• Spotkanie na Skype podsumowujące naszą pracę nad powieścią

• 29.04.2016 13:24
      • Podsumowanie pracy nad powieścią "Chłopiec w pasiastej piżamie"
      • 28 kwietnia po raz kolejny spotkaliśmy się na Skype z uczniami z Pensylwanii. Staraliśmy się podsumować wątki pojawiające się w powieści "Chłopiec w pasiastej piżamie". Nasza grupa oraz Kate, Adam i Peter zastanawiała się nad zakończeniem powieści i jak mogłoby ono wyglądać, gdyby Bruno powiedział o swoim przyjacielu rodzinie. Uczniowie dyskutowali o wpływie na czytelnika prezentowania wydarzeń z punktu widzenia Bruna. Obie ekipy zastanawiały się nad głownym przesłaniem powieści oraz tematach, jakie w niej poruszono. Dyskutowano na temat postawy ojca Bruna: jak to możliwe, że był dobrym rodzicem i jednocześnie nazistowskim mordercą. Dzieci miały jednak wątpliwości czy faktycznie był dobrym ojcem, skoro był złym przykładem dla swoich dzieci. Rozmawialiśmy o marzeniach Bruna.

Podczas dyskusji dzieci uznały, że płot reprezentuje dwa, bardzo rózniące się światy: bogaty i bezpieczny świat Niemców oraz świat obozu, w którym więźniowie starają się jedynie przeżyć. Rozmawialiśmy na temat sposobu przedstawienia obozu koncentracyjnego w powieści.

Jednym z tematów naszej rozmowy było znaczenie przyjaźni w życiu człowieka. Dzieci uznały, że świat bez niej byłby smutny, że przyjaźń dodaje otuchy i nadziei. Przyjaciele pomagają nam w kłoptach, wspierają, potrafią pocieszyć. Wszyscy opowiedzieli o cechach swoich przyjaciół, które sprawiają, że dla nas są wyjątkowi.

Iwona Kowalik