• Kolejny Skype z uczniami z USA

• 24.03.2016 17:18
      • Dzielimy się naszymi reflaksjami po wspólnej lekturze
      •    7 marca po raz kolejny mieliśmy przyjemność rozmawiać z uczniami z Pensylwanii. Tym razem rozmawialiśmy na temat 5 początkowych rozdziałów powieści "Chłopiec w pasiastej piżamie". Porównywaliśmy dwa domy jednego z głównych bohaterów (Bruna): jego dom w Berlinie i dom "Out-with" (w polskiej wersji językowej "Po-Świecie"). Polska i amerykańska drużyna rozmawiała o tym, co dzieci z powieści wiedziały o pracy swojego ojca, jak rodzina przyjęła przeprowadzkę do nowego miejsca.  Polscy uczniowie opowiedzieli o tym co Bruno zobaczył ze swojego okna. Partnerzy rozmawiali także o postaci Hitlera, o którym wspomina się w książce, o braku "luksusu myślenia" rodziny Bruna. Dzieci dzieliły się także refleksjami o tym, jak powinniśmy traktować innych ludzi.

Należy podkreślić, że znacznie trudniejsze zadanie ma polska grupa. Jedenastka uczniów klasy 6a musi posługiwać się dwiema wersjami językowymi powieści: polską i angielską. Uczniowie muszą także czekać na spotkanie, ponieważ nasze kraje dzieli 6 godzin różnicy (jesteśmy w innych strefach czasowych). Z tego powodu nasza grupa rozpoczyna spotkanie o godzinie 15.00, gdy w Pensylwanii jest godzina 9.00 rano. Jednak warto poczekać na kolegów, wspólnie pracować i  próbować posługiwać się językiem angielskim.

Nasze prace będą kontynuowane: przygotowujemy się do kolejnej dyskusji z wykorzystaniem Skype na temat powodów, dla których Adolfowi Hitlerowi udało się dojść do władzy. Będziemy także tworzyć  prezentację o gettach, pracując wspólnie na Dysku Google. Dzięki temu poszerzymy także naszą wiedzę z zakresu historii i wykorzystamy nasze umiejętności stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Polska ekipa "The Boy in the Striped Pajamas Global Reading Group"

Iwona Kowalik