• Nagłówek

• Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły uczestniczą w projekcie SWESDiM  czyli System Wspierający Edukację Statystyczną Dzieci i Młodzieży, realizowanym  przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Każdego roku uczniowie uczestniczą w dwóch lekcjach, na których m.in. poznają podstawowe pojęcia statystyczne, uczą się korzystać z danych umieszczonych w tabelach i dagramach lub sami tworzą diagramy.

Rozpoczynamy zajęcia w roku szkolnym 2016/2017

Zajęcia w klasach 6

14 listopada odbyły się w klasach szóstych zajęcia dotyczące poszukiwania danych statystycznych. Pani Marta i Pani Ala przygotowały dla naszych uczniów pytania, których odpowiedzi należało znaleźć w zamieszczonych w rocznikach statystycznych tabelach. Grupy uczniów musiały najpierw zidentyfikować dział, którego dotyczyło pytanie, a następnie w tabeli znaleźć rozwiązanie.

Zajęcia w klasie 6c:

Zajęcia w klasach 5

7 listopada odbyły się w klasach piątych zajęcia "Ile lat ma Guś?". Uczniowie przypomnieli sobie, jakie wykresy poznali na ubiegłorocznych zajęciach, a następnie odczytywali informacje z przygotowanych dla nich diagramów i stworzyli piramidę wieku. Poznali pojęcie dominanty i wyznaczali ją na podstawie danych zebranych w tabeli. Piątoklasiści obliczali także średnią arytmetyczną. Dzięki poznanym podczas zajęć pojęciom, wykonując pisemne działania na danych, które znalazły się w liście Gusia do dzieci, uczniowie obliczyli wiek Gusia - maskotki Urzędu Statystycznego.

Bardzo dziękujemy za interesujące zajęcia i upominki dla naszych uczniów:)

Pierwsze zajęcia w klasach 4

W październiku klasy czwarte po raz pierwsze spotkały się z paniami z Urzędu Statystycznego i rozpoczęły udział w projekcie. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się kim jest statystyk i czym się zajmuje. Uczniowie poznali przykładowe dane statystyczne, m.in. liczbę ludności Polski czy naszego województwa. Mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób przedstawiane są te dane i wykorzystać je w przygotowanych zadaniach.

Dzieci poznały także historię Gusia- maskotki Urzędu Statystycznego. Otrzymały również upominki.

Bardzo dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia:)

Zajęcia w klasie 4e

w klasie 4a:

w klasie 4c:

Zajęcia w klasach 6

Uczniowie klas 6a i 6c już trzeci rok uczestniczą w zajęciach organizowanych przez Urząd Statystyczny. Przedostatnie zajęcia nosiły tytuł "Jak umiejętnie korzystać z publikacji statystycznych". Uczniowie, podzieleni na grupy, poszukiwali w rocznikach statystycznych odpowiedzi na pytania przygotowane dla nich przez pracowników Informatorium:

Create your own slideshow - Powered by Smilebox

Na ostatnich zajęciach uczniowie poznali pojęcie próby reprezentatywnej. Lekcja była także okazją do powtórzenia wiadomości, które dzieci zdobyły na poprzednich spotkaniach, m.in. średniej arytmetycznej, mediany czy prezentowania danych na wykresach. Dzieci wyznaczały średni wzrost próby oraz jej medianę.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali Ceryfikaty Młodego Statystyka oraz upominki:)

Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym bardzo ciekawym projekcie:)

Kolejne zajęcia w klasach 4

Na drugich w tym roku zajęciach uczniowie klas czwartych uczyli się tworzyć własne wykresy. Dzieci uczestniczyły w badaniach statystycznych ("Jaki masz kolor oczu?", "Jaki jest Twój ulubiony kolor?", "Ile masz wzrostu?"), a następnie przedstawiały ich wyniki na wykresie słupkowym, kołowym i liniowym. Uczniowie odkrywali także przydatnośc przedstawionych w ten sposób danych w codziennym życiu. Kolejne zajęcia odbędą się w klasie 5.

Zajęcia w klasach piątych

Uczniowie klas piątych uczestniczą w projekcie już kolejny rok. Zajęcia, które odbyły się 5 listopada 2015 roku, miały tytuł "Ile lat ma Guś?". Podczas lekcji uczniowie poznali pojęcie dominanty oraz wykorzystywali pojęcie statystyczne - średnia arytmetyczna, które już znają.

Podczas zajęć dzieci tworzyły diagramy słupkowe i liniowe, odczytywały dane z wykresów, tworzyły piramidę wieku, przy okazji poznając piramidę wieku ludności Polski.

Aby obliczyć wiek tytułowego Gusia uczniowie musieli rozwiązać zagadkę matematyczną, w której należało wykazać się umiejętnością pisemnego wykonywania działań na liczbach naturalnych i obliczenia średniej arytmetycznej 3 liczb.

Na koniec uczniowie otrzymali upominki przydatne w szkole.

Bardzo dziękujemy Paniom z Informatorium Urzędu Statystycznego za wizytę w naszej szkole.

Pierwsze zajęcia w klasach 4

3 kwietnia 2015 roku uczniowie klas czwartych po raz pierwszy spotkali się z pracownikami Urzędu Statystycznego. Zajęcia nosiły tytuł "Jaki to zawód?". Dzieci dowiedziały się kim jest statystyk i czym się zajmuje. Poznawały przykłady danych zebranych przez polskich statystyków, np. liczbę ludności Polski, naszego województwa i miasta. Uczniowie dowiedzieli się ile jest kobiet i ilu mężczyzn, a następnie ustalili dlaczego mimo, że rodzi się więcej chłopców, w Polsce żyje więcej kobiet.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się ile jest urzędów statystycznych i gdzie mieści się GUS. Poznały także historię powstania maskotki urzędu - Gusia.

Lekcja miała formę konkursu - zwycięska grupa otrzymała drobne nagrody, a wszyscy uczestnicy - upominki.

Dziękujemy pani Marcie i pani Romie za wprowadzenie dzieci w świat badań statystycznych.

Iwona Kowalik